Тема: Слова, які означають назви
предметів. (іменники). Складання речень.
Мета: ознайомити дітей зі словами,
які означають назви предметів,
розширити й поглибити знання учнів про слова – назви предметів, вчити
розпізнавати ці слова у мовленні, складати з ними речення; розвивати вміння
групувати слова, класифікувати предмети.
Виховувати любов і повагу до рідної мови
Обладнання: підручник «Українська
мова» М. С. Вашуленко, М. А. Білецька.
Картки з завданнями, конверти з прислів’ями, групові завдання в файлах.
Хід уроку
Організаційний момент
Емоційне налаштування на урок
(кінезіологічні вправи)
Актуалізація опорних знань
«Мозковий штурм»
- З чого складається наша мова? (зі звуків)
- На які групи поділяємо звуки? (голосні та приголосні)
- Якими є голосні звуки? (наголошеними, ненаголошеними)
- Якими є приголосні звуки? (твердими – м’якими,
глухими – дзвінкими)
- Як на письмі позначаються звуки? ( буквами)
- Скільки букв в українському алфавіті?
- Що можна скласти зі звуків? (слова)
- А зі слів? (речення)
- Які типи речень ви знаєте? Наведіть приклади
- Що утворюють зв’язані між собою за
змістом речення? (текст)
- З яких частин складається текст?
- Які типи текстів вам відомі?
Мотивація навчальної діяльності
От який багаж знань ви зібрали з української мови.
Сьогодні, 21 лютого, Міжнародний день рідної мови.
А яка мова є для нас рідною?
Оголошення завдань уроку
У цей день діти по всьому світі пишуть диктанти на
своїй рідній мові на знак єдності.
Пропоную а вам долучитись до такого мовного флешмобу і написати «диктант
єдності».
Робота над матеріалом уроку
1.Диктант
Мова народу – найкращий цвіт, що ніколи не в’яне, а вічно живе, розвивається. Тож бережімо рідну мову,
шануймо і розвиваймо, дбаймо про її чистоту і красу.Намагаймося говорити один
одному лише добрі слова, тоді і світ навколо стане кращим, добрішим.
2. «Учнівський діалог»
- Діти, що ми написали? ( диктант)
- З чого він складався? ( з речень)
- А речення? ( зі слів)
3.Пояснення вчителя
- Діти, скажу вам по великому секрету, що будь - яка мова, в тому числі і наша рідна мова –
українська, має велику купу слів. І щоб не загубитися у такій великій кількості
слів, їх об’єднали у групи.
Сьогодні на уроці ознайомимось з
величезною групою слів –назви предметів. Все що є навколо нас – це предмети.До
слів – предметів можна поставити питання хто? або що? І називають такі слова –
іменники.
4. Інтерактивна вправа –
скрайбінг «Складаємо правило»
- Що є навколо нас? ( вішаєш слово
ПРЕДМЕТІВ)
- Що має кожен предмет? ( НАЗВА)
- На яке питання відповідають живі предмети? (вішаєш ХТО?)
АНАЛОГІЧНО ЩО?
-
Як же називають такі слова? (Іменник)
Отже, іменники це слова, які означають назви предметів і відповідають на питання хто? що?
5.Читання правила в підручнику
Осмислення нових знань
1. Малюнки
Вчитель показує малюнки з різними предметами, а
діти ставлять питання.
2. Гра з м’ячем
А тепер я перевірю як ви зрозуміли пояснення за темою іменник.
1група називає слова - назви тварин, 2 група – назви людей, 3 група - речі.
1група називає слова - назви тварин, 2 група – назви людей, 3 група - речі.
(
Кидання кожній дитині м’ячик, учні називають слова )
3.Гра «Впіймай слово»
А тепер уважно слухайте вірш і
плескайте в долоні тільки тоді, коли чуєте іменник.
І дорослі, і малеча
Берегти повинні речі.
Книга,
парта і стілець,
Сумка,
зошит, олівець,
Посуд, одяг
і взуття
Нам потрібні для життя.
Дбай про речі. Не ламай,
Працю інших поважай.
4.Розподільний
диктант (в парах)
Працювати будете в парах. Зараз я вам роздам картки. На них записані слова. Ваше завдання виписати
окремо в два стовпчики слова, які відповідають на питання Хто? Що?
Футболіст
гімнаст
хокеїст
М’яч
кільце шайба
Ворота килим каток
Білка
заєць вовк
Брат
сестра тато
Книга парта ручка
5. Дифробота
в групі
А зараз ви попрацюэте в групах. Кожна група отримує завдання.
А зараз ви попрацюэте в групах. Кожна група отримує завдання.
1 група.
- Склади слова.
- На які питання вони відповідають?
- Як ці слова назвати одним словом.
ШИРТО ( шорти)
КИДЕ (кеди)
МКАЙА (майка)
ШАКПА (шавка)
КРОКІСІВ (кросівки)
2 група
- Підкресли назви рослин
- На які питання відповідають ці слова?
- Як назвати одним словом?
Що є спільного в калині
І смородині, шипшині,
Бузині,
бузку, ожині,
Агрусі, а
ще малині.
Має також барбарис
З ними кілька спільних рис
А от м’ята і суниці,
І кульбаба і пшениця,
І тополя й
кипариси
Зовсім інші мають риси.
4 група.
Підкресли назви людей
Постав питання до цих слів.
Як назвати ці слова одним словом?
Погляньте, це моя сім’я:
Матуся, батько, брат і я.
Також я знаю весь наш рід:
Є бабуся, є і дід,
І другий дід. і дядько Клим
( ми по гриби ходили з ним)
Є тітка Віра з Воркути,
Є два двоюрідні брати.
Підсумок уроку
Рефлексія
Діти, як називаються назвислів по науковому?
Які слова відповідають на питання що?
Які слова відповідають на питання хто?
Які слова відповідають на питання що?
Які слова відповідають на питання хто?
Домашнє
завдання
Вправа 287.